19’uncu İstanbul Yarı Maratonu için geri sayım

Türkiye İş Bankası 19’uncu İstanbul Yarı Maratonu, bu yıl 28 Nisan pazar günü koşulacak. Avrupa’da ‘Gold Label’ kategorisinde yer alan dört yarı maratondan biri olan koşunun basın toplantısı İBB Maltepe Kenan Onuk Atletizm Pisti’nde yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar ve Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle’nin konuşmacı olarak katıldığı toplantıyı, çok sayıda davetli ve medya mensubu takip etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen Türkiye İş Bankası 19’uncu İstanbul Yarı Maratonu, 28 Nisan pazar günü Tarihi Yarımada parkurunda koşulacak. ‘En Hızlı Yarı’ sloganıyla start alacak maratona bu yıl 16 bin kişi başvurdu.

“MARATON BU SENE REKOR BİR KATILIMLA KOŞULUYOR OLACAK”

Spor İstanbul Genel Müdürü İ. Renay Onur, maratonun bu yıl rekor bir katılımla koşulacağını belirterek “28 Nisan’da Türkiye İş Bankası 19’uncu Yarı Maratonunu yapıyor olacağız. Geçen yıl 100’üncü yılın coşkusuyla koştuk. Bu yıl da Türkiye’nin en köklü kurumlarından bir tanesi İş Bankasının 100’üncü yılında hep beraber koşuyor olacağız. Muhteşem Boğaz manzarası ve tarihi yarımada manzarasıyla benzersiz bir maraton bu sene rekor bir katılımla koşuluyor olacak. Geçen yıl 12 bin olan katılımcı sayısı bu sene 16 bine çıktı. Hem yurt içinden hem de yurt dışından ciddi bir katılım olduğunu görüyoruz. Bu sene Türkiye Atletizm Federasyonu ve yurt dışı Atletizm Federasyonuyla da konuşarak bir ilke daha imza attık. Bu sene ilk defa 16 yaş ve üstü gençler de yarı maraton koşuyor olacaklar. Daha önce yaş sınırı 18’idi. Maratonumuz Yenikapı’dan başlayıp Yenikapı’da bitecek. Etap 21 kilometre olacak bunu koşamıyorum diyenlere 10 kilometre olmak üzere 2 kategorimiz var. 72 farklı ülkeden de katılımcıyı görüyor olacağız. Bu yıl maratonumuz da olduğu gibi yarı maratonumuzda da yardımseverlik koşusu yapılıyor olacak. 34 farklı sivil toplum kuruluşu için koşan kişiler olacak. Yaklaşık bin 500 gönüllü koşucuyu izliyor olacağız. 2020’de başlayan yardımseverlik maratonunda bugüne dek 12 milyon lira bağış toplandı. İstanbul yarı maratonunun yükseklik farkı bulunmayan bir parkur var. Bu da atletlere en iyi derecelerini yapma şansı veriyor” dedi.

“4-5 SENE SONRA 25-30 BİN KATILIMA GELEN BİR YARIŞ OLACAK”

Onur, “Esasında yarı maraton demiyoruz değil. Öyle bir hale geldi ki dünyada, esprili bir şekilde artık bugünün maratonu, yeni maraton diyorlar. Çünkü gerçekten de yarı maratona katılan kişilerin sayısındaki artış maratonun çok üstüne geçmiş durumda. Çeşitli sebepleri var ama geldiğimiz noktada durum bu. Ki son 4 yıla baktığımızda biz de İstanbul Yarı Maratonu’na katılanların sayısının, maratonlara katılanların sayından 4 kat daha hızlı büyüdüğünü görüyoruz. Zaten bunu kayıtlarda gösteriyor. Geçen sene 12 binde kapanmıştı. Bu sene herhalde 15-16 binde kapanıyor olacak. O da bizim için büyük bir heyecan. Çünkü bizim böyle her gün kullandığımız yollar olunca o koşunun anlamı çok anlamıyor olabiliyoruz ama bakıldığında dünyanın en tarihi parkurlarından bir tanesinde inanılmaz bir yarış. Yenikapı’da çok sayıda insanı orada organize etme imkanı sağlıyor. Çünkü bu yarış muhtemelen 4-5 sene sonra 25-30 bin katılıma gelen bir yarış olacak. Bu da çok ciddi bir sayı dünyadaki yarışlara bakıldığında” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL YARI MARATONU DÜNYANIN EN HIZLI YARIŞLARINDAN BİRİSİ”

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintımar ise “ İstanbul yarı maratonu dünyanın en hızlı yarışlarından birisi. Burada koşulan son 2 derecede dünyanın en iyi derecelerinden, derece sıralamasında ilk altının içinde yer alan dereceler. Türkiye’nin ve dünyanın en güzel mekanlarından birinde Boğaz’da koşulan bu yarı maraton hepimiz için, dünya için, atletizm için, elit sporcular için katılma anlamında da son derece önemli. Olimpiyat için kota puanlamasında, maratonda çok puan kalmadı. Bayanlarda kotayla herkes gidiyor ama erkeklerde 7 kişi var. Bu 7 kişi de bu haftaki yarışmalarda puan alamayıp puana ihtiyacı olan elit düzeydeki sporcuların da burayı tercih edeceğini biliyorum. Son ana kadar kayıtlar bu anlamda devam edebilir diye düşünüyorum. Biz Türkiye’de yarı maraton, maraton ve diğer yarışmalarla ilgili bütün hazırlıklarımızı belediyelerimizle birlikte yapıyoruz, özel şirketlerle birlikte yapıyoruz. Ve büyük bir özen göstererek titizlikle hazırlamaya devam ediyoruz. Bu çalışmalar neticesinde organizasyonların daha da büyümesi için hizmet eden bütün belediyelerimize, belediye başkanlarımıza ve ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum. İş Bankası’nın sponsorluğu inşallah diğer bankaların da diğer maratonlara sponsorluğunu getirir. Çünkü dünyada bütün atletizmin büyük organizasyonlarının destekçileri bankalardır. Bizim de bunu gelişmesi için daha fazla destek olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Çintımar, “Bu sene atletizm değerlendirmesi hakikaten çok zor. Çünkü inanılmaz büyüklükte yol koşulları oldu ve her ilde ayrı bir büyüklükte ayrı bir katılımla gerçekleştirildi. Olimpiyat yılı olmasına rağmen inanılmaz dereceler koşuldu. Şu anda bu yıl hem olimpiyat için hem bu yol koşulları için 200 binin üstünde bir katılım var. Bu rakamlar tabii kişisel bazlı rakamlar. Her gün biraz daha geçen yılki katılımın yüzde 100 üstüne çıkıyoruz. Bu yıl koşulan her yarışta bir yıl önceki koşulan yarışın mutlaka yüzde 100 üstüne katılım olarak çıktı. Dolayısıyla bu hem atletizme, hem topluma, hem spora, spor kültürüne ve hareketliliğe son derece katkısı var ki bu yıl Sayın Bakanımız Doktor Osman Aşkın Bak da hareketlilik yılı ilan etti. Bütün belediyelerimize, bütün özel kuruluşlarımıza, bütün sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. Bu organizasyonlarımızın içinde var olarak, destek oluyorlar. Dünyadaki en hızlı gelişen spor organizasyonları da yarı maraton ve maratonlar. O anlamda da hem düzenleyen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hem kendi ekibime bunu her gün biraz daha geliştirerek koşturmak için uğraşan ekibimize teşekkür ediyorum” dedi.

“BÖYLE BİR ETKİNLİĞE DESTEK VERİYOR OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle de maratona destek olduklarından dolayı gurur duyduklarını ifade ederek “ Biz de Türkiye İş Bankası Yarı Maratonu için burada toplanmış olmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyoruz. Biliyorsunuz geçen sene Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünde bu maratona isim sponsoru olup destek olarak ilk adımı atmıştık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürütülen milli mücadele sonrasında ki milli mücadeleyi aslında maratona katılanlar bilir. Hazırlık sürecini strateji geliştirme boyutu, sabırla sonunun getirilmek isteyişi, azim ve inançla bitirmek, asla vazgeçmeme boyutlarıyla baktığımızda bir maratona da benzetebiliriz. Milli mücadeleden sonra kurulan cumhuriyetimizin yüzüncü yılında geçen sene ‘yüzyılın koşusu’ temasıyla bir araya geldik. Bu coşkuyu birlikte yaşadık. Bu yıl yine Atatürk’ün vizyonuyla cumhuriyetten tam 1 yıl sonra kurulan Türkiye İş Bankası’nın yüzüncü yılını kutluyoruz. Sonrasında bankamızın yüzüncü yılında böyle bir etkinliğe destek veriyor olmanın, bunu devam ettirmenin gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL 2027 AVRUPA OLİMPİYATLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ise İstanbul’un 2027 Avrupa Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacağının müjdesini de vererek “Dünyanın en güzel kentinin en güzel manzaralarında koşulacak olması maratonu ayrıcalıklı kıldığını ifade etmek istiyoruz. Yine bir başka güzellik bunu mutlaka duyurmamız ve oraya ilgi oluşturmamız gereken bir tesisimizi de sizlere ifade etmek isterim. Haliç su sporları tesisi. Muhteşem Haliç manzarası içerisinde bir taraftan spor yaparken bir taraftan Haliç’in doyumsuz manzarasını deneyimleyeceğiniz bir alanı İstanbul’umuza kazandırdık. Tüm İstanbullu hemşerilerimizi burayı görmeye ve burayı deneyimlemeye davet etmek istiyoruz. Tesisleşme ve spor eğitiminin yanı sıra İstanbul’da ulusal ve uluslararası çok sayıda organizasyon kazandırmaya da önem veriyoruz. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl 18 farklı uluslararası organizasyon yaptığımızı da ifade etmek. Bu arada önemli bir müjdeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. O da adeta yarı olimpiyat diye ifade edilen 2027 Avrupa Olimpiyatlarına da İstanbul’un ev sahipliği yapacağı müjdesini sizlere vermek istiyorum. Böylece kentimiz ilk kez farklı spor branşlarını tek çatı altında toplayan devasa bir organizasyonu da yapmış olacak. İnanıyorum ki tüm bu çabalarımız tesisleşme çabalarımız, sportif aktivitelerimiz 2036 yaz olimpik ve paralimpik oyunlarını bu tecrübeyle İstanbul’a kazandırırız. Şu anda önümüzdeki en önemli hedeflerden bir tanesi 2036 olimpiyatlarını İstanbul’a kazandırma çabamızdır” diye konuştu.

YARI MARATON YENİKAPI’DAN 09.15’TE START ALACAK

Maraton, Yenikapı’dan saat 09.15’te start alacak. Kumkapı, Cankurtaran, Çatladıkapı, Sarayburnu, Sirkeci Işıklar ve Eminönü’nden Karaköy istikametine sapacak olan yarış, Galata Köprüsü’nü geçecek. Karaköy’deki köprü bitimindeki ışıklardan “U” dönüşü yapacak olan yarış, Eminönü, Unkapanı, Cibali, Abdülezelpaşa Caddesi, Ayvansaray, Haliç Köprüsüne varmadan yine ‘U’ dönüşü yaparak ters istikamette aynı sahil yolunu kullanıp Yenikapı’da başladığı noktada sona erecek.

10K yarışına ise Yenikapı’da saat 08.00’de start verilecek. Sarayburnu’ndan dönüş alacak olan koşu yine Yenikapı’da sona erecek. 10K katılımcılar için zaman sınırı 1,5 saat, 21K içinse 3,5 saat olacak.

TÜRKİYE İŞ BANKASI 19’UNCU İSTANBUL YARI MARATONU YARIŞ PROGRAMI

04:30: Tüm Parkurun Araç Trafiğine Kesilmesi

08:00: 10K Yarış Başlangıcı

08:30: 10K Şampiyonunun Tahmini Bitiş Zamanı

09:15: Elit Atlet ve 21K Yarış Başlangıcı

09:30: 10K Yarışının Sona Ermesi

10:15: 21K Şampiyonunun Tahmini Bitiş Zamanı

10:45: Ödül Töreni

10:50: Güzergahın kademeli trafiğe açılması (Balat)

11:45: Güzergahın kademeli trafiğe açılması (Sirkeci)

12:40: 21K Yarışının Sona Ermesi

12:50: Yaş Grupları Ödül Töreni

13:30: Yenikapı’nın Trafiğe Açılması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x